IBC w ujęciu biznesowym 

June 15, 2022
Cosmos Blockchain


Biznesowe wymagania dla Interoperacyjności

Protokół Inter-blockchain Communication (IBC) jest jednym z wiodących, światowych protokołów tzw. interoperacyjności. Dziś IBC łączy już ponad 40 chain’ów a w ostatnich 45 dniach, przeprocesował więcej niż 15 milionów unikatowych transakcji na łańcuchach blockchain z jakimi się komunikuje. Na tą chwilę, niezależnie od stosowanej metody pomiaru, jest to największy protokół tego typu 

Mało jednak mówi się o tym, jak ważną i niepomijalną rolę pełni on w przypadku biznesowych zastosowań technologii blockchain.

Dzięki niedawno przydzielonym funduszom od Interchain Foundation, Datachain dołożył swoją cegiełkę do społeczności Cosmos/IBC w celu zwiększenia ilości blockchainów które komunikują się z IBC. Datachain skupił się głównie na implementacji modułów IBC do różnych łańcuchów, takich jak Hyperledger Fabric, Hyperledger Besu (Enterprise Ethereum) oraz Corda.

W cosmos.pl wierzymy że IBC to najlepsza opcja na osiągnięcie pełnej interoperacyjności protokołów na heterogenicznych chain’ach. Warto zwrócić uwagę na fakt że nie tylko biznesowi partnerzy tacy jak NTT Data czy JCB, ale także agencje rządowe (np. BSN - Chińskia, rządowa platforma blockchain’owa, oraz USDF - amerykański stablecoin wspierany przez banki legacy) albo już wdrożyły IBC, albo są w trakcie procesów wdrożeniowych.

Opowiemy Wam w tym artykule, dlaczego IBC jest tak ważne dla wszystkich zainteresowanych interoperacyjnością blockchainów w biznesie.

Jest kilka podstawowych wymogów w przypadku biznesowej interoperacyjności:

  1. Możliwość łączenia wielu heterogenicznuch blockchainów i możliwość stosowania tego połączenia w różnorodnych use-case’ach
  2. Interoperacyjność w modelu Trustless
  3. Użycie sprawdzonej technologii w celu uniknięcia uzależnienia się od jednego dostawcy.

Możliwość łączenia wielu heterogenicznuch blockchainów i możliwość stosowania tego połączenia w różnorodnych use-case’ach

Ponieważ cyfrowe zasoby i waluty bazują na różnorodnych blockchain’ach, niezbędnym jest aby biznesowi użytkownicy mogli mieć dostęp do wszystkich (lub co najmniej wielu z nich), aby zmaksymalizować ilość use case’ów jakie są w stanie obsłużyć.

Przez ostatnie kilka lat, firmy i organizacje biznesowe zbudowały lub rozpoczęły budowę usług opartych o blockchain, a platformy których używają różnią się w zależności od projektu. Na przykład Hyperledger Fabric, Hyperledger Besu i Corda używane są dość często w przestrzeniach biznesowych.

Co więcej, niektóre use case’y wymagają łączenia się tych biznesowych blockchainów z publicznymi - na przykład z Tendermint’em. JCB testowało ostatnio rozliczenia PvP (Payment versus Payment) pomiędzy Hyperledger Fabric a Tendermint’em, właśnie z wykorzystaniem IBC. Celem było zademonstrowanie wymiany walutowej pomiędzy kryptowalutami bazującymi na wspomnianych łańcuchach.

W związku z tym że połączenie wszystkich publicznych i biznesowych blockchainów jest nierealistyczne, istnieje potrzeba łączenia ze sobą poszczególnych, tak aby rozszerzyć możliwości stosowania technologii blockchain.

 

Interoperacyjność w modelu Trustless

 

Niektóre projekty tworzą struktury pośredniczące, które pozwalają ułatwić interoperacyjność. Jednakże jest to podejście przeczące podstawowym paradygmantom blockchainu - decentralizacji i wyeliminowaniu stron trzecich, dbających o weryfikację transakcji. W idealnym świecie, kiedy biznesowy blockchain łączy się z publicznym, nie powinniśmy tworzyć pomiędzy nimi dodatkowej warstwy odpowiedzialnej za “zaufanie”, czyli właśnie trust.

Dodatkowo, obecność pośredników wiąże się z opłatami transakcyjnymi, które podnoszą koszty i w pewnym momencie mogą spowodować nieopłacalność transakcji ze względu na wysokie wymogi bezpieczeństwa. 

Tak więc, osiągnięcie interoperacyjności w modelu Trustless jest niezbędne.

Użycie sprawdzonej technologii w celu uniknięcia uzależnienia się od jednego dostawcy.

Firmy którym zależy na zabezpieczeniu się przed przyszłymi zmianami w zakresie technologii, raczej preferują stosowanie sprawdzonych framework ów. Starają się także pozostać niezależnymi od dostawców technicznych. Dzięki temu pozostają elastyczne i zapewniają sobie interoperacyjność długoterminową. Ważne jest więc żeby aplikacje które mają zamiar wykorzystać, były tworzone w modelu open-source.

Dlaczego właśnie IBC w biznesie? 

Wracając do źródła naszego tematu - czyli dlaczego to właśnie IBC jest tak ważne dla biznesu - krótko mówiąc, IBC spełnia wszystkie wymagania jakie środowiska for-profit mogą mieć wobec blockchainów. Zobaczmy zatem w jaki sposób. 

IBC posiada:

  1. Interoperacyjność Trustless
  2. Wsparcie dla heterogenicznych blockchain’ów
  3. Możliwość modyfikacji na warstwie aplikacji
  4. Sprawdzoną technologię 

Interoperacyjność Trustless.

IBC łączy blockchainy trustless’owo. W IBC relaye’rzy przekazują pakiety pomiędzy blockchain’ami, a ponieważ to każdy blockchain waliduje ten drugi ( a nie relayer!) za pośrednictwem  klienta, nie ma potrzeby zakładania zaufania właśnie w relayer’ach.

Żródło: Inclusive Deployment of Blockchain for Supply Chains: Part 6 — A Framework for Blockchain Interoperability — World Economics Forum

W metodzie “Relay”, IBC posiada przewagi dzięki swojej unikatowej specyfikacji - a dokładnie poprzez możliwość nawiązywania bezpośrednich połączeń pomiędzy modułami na obu ledger’ach. Tym samym uniemożliwia komunikację pomiędzy niepowiązanymi modułami. Posiada również mechanizm który blokuje dalszą komunikację danym kanałem, kiedy tylko klient wykryje że dzieje się coś niewłaściwego.

In the Relay method, IBC has advantages in its unique specification by 

 

Wsparcie dla heterogenicznych blockchain’ów

 

Według niektórych IBC jest stworzone jedynie dla blockchainów opartych na Cosmosie - jednak to nie prawda. Każdy elastyczny blockchain stosujący smart kontrakty może komunikować się za pośrednictwem IBC. Deweloperzy z ekosystemu Cosmos’u zaimplementowali już moduły IBC w wielu różnych chain’ach aby pozwolić im na łączenie się z IBC.

Żródło: 81 of the Top 100 Public Companies are using blockchain technology — BLOCKDATA


W przestrzeni biznesowej, zgodnie z badaniami prowadzonymi przez BLOCKDATA - najczęściej używaną platformą blockchain’ową jest Hyperledger Fabric. Jednakże istnieje wiele innych łańcuchów jakie także pozostają w użyciu - zerknijcie na ilustrację powyżej. Żeby więc osiągnąć interoperacyjność - protokół komunikacji między nimi musi być agnostyczny, a więc pozbawiony zależności od któregokolwiek z nich.

Datachain zaimplementowało modułu IBC dla Hyperledger Fabric, Ethereum, Corda, Hyperledger Besu, oraz Hyperledger Iroha w formie projektu nazwanego YUI (a Hyperledger Labs project)

 

Możliwość modyfikacji na warstwie aplikacji

IBC to protokół transportu, uwierzytelniania i zamawiania pakietów danych pomiędzy łańcuchami. Nie jest to jednorazowy protokół zaprojektowany do konkretnego case’u (n.p. Atomic swap’y)

Tak więc, deweloperzy aplikacji mogą budować całą gamę cross-chain’owych aplikacji, takich jak tokeny cross-chainowe i aplikacje oparte na multi-chaino’wych smart kontraktach. IBC skupia się na komunikacji, tak aby programiści mogli koncentrować się na pisaniu kodu i tworzeniu rozwiązań.

Sprawdzona Technologia

Żródło: Map of Zones

Według Map of Zones, ilość blockchainów złączonych dzięki IBC to ponad 40 (w momencie tworzenia tego artykułu!) a IBC dał wsparcie więcej niż 15 milionom transakcji przez ostatnie 45 dni. Nie istnieje ŻADEN inny protokół na świecie który jest w pobliżu takiej ilości transakcji.

Łączenie wielu blokchainów trustless’owo nie jest, kolokwialnie mówiąc, easy. IBC udowodnił jednak że to możliwe. Między innymi dlatego firmy i przedsiębiorstwa zaczynają zauważać potencjał i wdrażać IBC w swoje własne systemy.

Podsumowując!

Protokół IBC jest wielkim dobrem nie tylko dla łańcuchów publicznych. Jest także wartościowy dla zastosowań biznesowych, ponieważ IBC jest jedynym protokołem spełniającym wszystkie wymogi interoperacyjności blockchain’owej. 

Oprócz tego, ze względu na dużą potrzebę łączenia się pomiędzy łańcuchami publicznymi i biznesowymi, wykorzystanie IBC w przedsiębiorstwach będzie promowało wykorzystanie go w przestrzeni publicznej. 

Artykuł powstał na podstawie tłumaczenia wpisu Datachain na blogu Cosmos Network

Adam Jastrzębski

Zajmuję się tematyką blockchainową od 2017 roku. Moje pierwsze kroki wydeptywaałem wokół BTC i ETH, aktualnie angażuję się w rozwój łańchów POS, w tym Cosmosu.

Related Posts