Cosmos jest projektem, mającym na celu stworzenie ekosystemu równoległych bloków łańcuchów, w których będą mogły razem rosnąć i współdziałać. Łańcuchy bloków istniejące w sieci Cosmos mogą teraz korzystać z niedawno uruchomionego protokołu Inter-Blockchain Communication (IBC). Jest to standard branżowy, który umożliwia komunikację pomiędzy łańcuchami bloków, czyniąc Cosmos silnym graczem w obszarze łączności łańcuchów bloków.
Cosmos jest projektem dla łańcuchów bloków, mającym na celu ułatwienie połączeń i interakcji pomiędzy łańcuchami bloków o różnych funkcjach. Zespół twórców sieci Cosmos opisuje ją jako „Internet łańcuchów bloków”. Twórcy sieci Cosmos twierdzą, że dostarcza ona skalowalność, użyteczność i interoperacyjność, które są cechami niezbędnymi w celu szerszego wdrożenia technologii łańcuchów bloków.
Łańcuch bloków Cosmos został stworzony w 2014 roku jako produkt firmy Tendermint. Podobnie, jak większość projektów związanych z kryptowalutami z tamtego okresu, sieć Cosmos miała być odpowiedzią na dostrzegane problemy algorytmu proof-of-work Bitcoin, ograniczony język skryptów i brak elastyczności. Za Tendermint stał Jae Kwon, informatyk, którego nazwisko przez długi czas było utożsamiane z siecią Cosmos. W trakcie ICO w 2017 roku projekt zebrał 17 mln USD, a w 2019 roku uruchomiona została główna sieć Cosmos.
Tendermint, protokół BFT, jest nazwą protokołu konsensusu sieci Cosmos. Jego nazwa, „BFT”, oznacza „Byzantine fault tolerance” (Tolerancja bizantyjskich błędów) i odnosi się do dobrze znanego w branży informatycznej „Problemu bizantyjskich generałów”. Problem opisuje sytuację, w której zdecentralizowani aktorzy w systemie muszą uzgodnić wspólną strategię, ale niektórzy z aktorów są zdrajcami i nie można im ufać. Tendermint Core jest algorytmem typu proof-of-stake, który z założenia jest szybszy i lepiej się skaluje w porównaniu do łańcuchów bloków korzystających z algorytmu proof-of-work, takich jak Bitcoin.
W 2020 roku sieć Cosmos przetrwała wewnętrzną burzę, gdy Jae Kwon zrezygnował ze stanowiska Prezesa projektu, rzekomo po to, aby wziąć udział w innym. To wydarzenie wzbudziło wiele dyskusji w społeczności zgromadzonej wokół łańcuchów bloków, dotyczących znaczenia poszczególnych osób stojących za projektem dla jego przetrwania i sukcesu. Dzisiaj, z kapitalizacją rynku wahającą się wokół poziomu 4 mld USD, Cosmos jest jedną z 25 największych kryptowalut. Projektu badawczo-rozwojowe dotyczące łańcuch bloków Cosmos są promowane i wspierane przez dotacje od szwajcarskiej Interchain Foundation.
Głównym celem łańcucha bloków Cosmos jest łączenie innych łańcuchów bloków ze sobą poprzez rozszerzanie ich funkcjonalności i poprawę ich wydajności.
Wizja zastosowań sieci Cosmos, zaprezentowana w białej księdze, zakładała hostowanie rozproszonych giełd, mosty do innych kryptowalut, takich jak Ethereum, oraz integrację wielu aplikacji.
Dzisiaj sieć Cosmos jest domem dla sieci głównych ponad 70 aplikacji, a 57 kolejnych jest na etapie proof-of-concept. Główne obszary aplikacji obejmują finanse (w tym zdecentralizowane giełdy), infrastrukturę, prywatność i interakcje społeczne. Na przykład Binance Chain – projekt Binance, mający na celu stworzenie rynku do emisji, użytkowania i wymiany aktywów cyfrowych – zbudowany został za pomocą Cosmos SDK. Innymi przykładami projektów Cosmos są DATA – łańcuch bloków oparty na cyfrowym protokole uwierzytelniania, oraz CyberMiles – łańcuch bloków dla branży e-commerce.
Jeśli chodzi o jej konstrukcję, sieć Cosmos składa się z połączonych ze sobą łańcuchów bloków, działających w Tendermint Core – tak zwanych „strefach” (ang. zones). Cosmos Hub jest centralną strefą, połączoną ze wszystkimi pozostałymi. Komunikacja pomiędzy strefami głównie polega na transferach tokenów i jest ułatwiana przez wewnętrzny protokół komunikacji łańcuchów bloków, który jest protokołem komunikatów dla łańcuchów bloków, podobnym do TCP/IP. Wszystkie wymiany tokenów pomiędzy łańcuchami bloków przechodzą przez sieć Cosmos Hub, która zapewnia, że proces odbywa się bez problemów.
Aby ułatwić tworzenie wielofunkcyjnych aplikacji w sieci Cosmos i zwiększyć jej atrakcyjność dla programistów, sieć Cosmos korzysta z Cosmos SDK. Jest to modułowe środowisko typu open-source, które umożliwia programistom tworzenie interoperacyjnych, niestandardowych łańcuchów bloków.
Ponieważ Cosmos jest łańcuchem bloków typu proof of stake, inwestorzy mogą otrzymywać nagrody za stakingowanie jego natywnego tokena — ATOM. Według Staking Rewards roczna nagroda za stakingowanie tokenów ATOM wynosi obecnie średnio 8,97%, z pewnymi różnicami pomiędzy różnymi usługodawcami.
Próbując rozwiązać problem współdziałania łańcuchów bloków, Cosmos konkuruje z wieloma zawodnikami wagi ciężkiej, takimi jak Polkadot. Pomimo różnic funkcjonalnych i strukturalnych, takich jak różne podejścia do bezpieczeństwa łańcuchów bloków i charakterystyk transakcji pomiędzy łańcuchami bloków, Cosmos i Polkadot konkurują ze sobą w tworzeniu globalnego „Internetu łańcuchów bloków”. Sieć główna Cosmos została uruchomiona wcześniej niż Polkadot, korzystając na takim wczesnym wdrożeniu, podczas gdy Polkadot szybko się rozwija od czasu swojej premiery w 2020 roku.
W lutym 2021 roku sieć Cosmos opublikowała aktualizację Stargate w Cosmos SDK, która wdrożyła długo wyczekiwany protokół komunikacji pomiędzy łańcuchami bloków (Inter-blockchain Communication Protocol, IBC). Ponadto aktualizacja przyniosła również wiele usprawnień w protokole sieci Cosmos i środowisku programistów. Celem wdrożenia IBC było ułatwienie budowania w sieci Cosmos, w szczególności dla aplikacji działających pomiędzy łańcuchami, ale być może w przyszłości również dla większej ilości aplikacji DeFi i aplikacji do zdecentralizowanego magazynowania.
Ogólnie, sieć Cosmos poczyniła ogromny krok na drodze do rozwiązania problemu łączności łańcuchów bloków. Jej sukces w dużej mierze zależy od sprawności technologii Cosmos w długim terminie oraz od elastyczności strategii sieci w zakresie reagowania na ruchy konkurencji. Możliwe, że istnieje wystarczająco dużo przestrzeni na rynku łącznośc dla kilku projektów stanowiących odpowiedź na bardziej wyspecjalizowane zapotrzebowanie.